۱۳۹۲/۱۱/۲۲

معرفی تیم های جام چلنج آسیا: ترکمنستان


ترکمنستانی از مدعیان اصلی قهرمانی جام چلنج آسیا در سال 2014 است. هر چند ترکمنستان یک لیگ قوی ندارد، اما تیم ملی این کشور در مسابقات بین المللی عملکرد بدی نداشته است. 

ترکمنستان در سال 2013 تنها دو مسابقه رسمی انجام داده است که آن هم در چارچوب مسابقات مقدماتی جام چلنج آسیا بوده است. ترکمنستان با فلیپین و کمبودیا همگروه بود. این تیم توانست کمبودیا را با 7 گل شکست دهد و اما در برابر فلیپین با نتیجه 1-0 شکست خورد. چون در این گروه تنها سه تیم حضور داشت، همان برد مقابل کمبودیا کافی بود تا ترکمنستان به حیث یکی از تیم های رده دوم به مرحله نهایی راه پیدا نماید. 

به جز سال 2006 که جام چلنج به شکل آزمایشی برگزار شد، ترکمنستان در چهار دوره بعدی حضور دارد. در سال 2008 ترکمنستان و افغانستان نتوانستند به مرحله بعدی راه پیدا کنند، اما در سال های 2010 و 2012 ترکمنستان با نائب قهرمانی رسید. در این دو دوره کوریای شمالی به مقام اول رسید. با توجه این که کوریای شمالی دیگر در جام چلنج حضور ندارد، ترکمنستان شانس خود برای قهرمانی را بیش از هر تیم دیگر می داند. 

ترکمنستان به سبب انجام ندادن مسابقات دوستانه در رده بندی فیفا در رده 133 قرار دارد. 

مربی این تیم از ترکمنستان می باشد. 

ترکمنستان و افغانستان تا حال سه مرتبه با هم روبرو شده اند و در هر سه مرتبه نیز ترکمنستان پیروز شده است. در واقع، افغانستان سخت شکست فوتبال خود را از ترکمنستان خورده است. در سال 2003 و در مرحله اول مقدماتی جام جهانی، ترکمنستان در شهر عشق آباد با 11 گل افغانستان را شکست داد. در بازی برگشت در کابل، ترکمنستان باز هم پیروز شد اما نتیجه 2-0 بود. در سال 2008 نیز ترکمنستان و افغانستان در مرحله گروهی جام چلنج در یک گروه بودند و افغانستان در یک نمایش ضعیف 5-0 از ترکمنستان شکست خورد. 

ترکمنستان تیمی است که هیچ تیم دیگر در جام چلنج آسیا نمی خواهد با آن روبرو شود، اما برای قهرمانی در جام چلنج، افغانستان باید تاکتیک شکست دادن هر هفت تیم حریف را طرح ریزی کند.


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر